استفانی فراپارت داور 35 ساله فرانسوی به عنوان داور سوپرجام اروپا انتخاب شد.

به گزارش وبسایت نود، اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) جمعه در تصمیمی غافلگیرکننده استفانی فراپارت، داور 35 ساله فرانسوی را به عنوان قاضی دیدار سوپرجام اروپا میان لیورپول (قهرمان لیگ قهرمانان) و چلسی (قهرمان لیگ اروپا) منصوب کرد تا فراپارت به نخستین بانویی تبدیل شود که قضاوت یکی از دیدارهای مردان در مسابقات معتبر یوفا را به عهده می‌گیرد. 

فراپارت در شرایطی قضاوت دیدار روز 14 آگوست (23 مرداد) بشیکتاش پارک استانبول را به عهده گرفته که هنوز هم یک ماه از مهم ترین قضاوت دوران حرفه ای او نمی‌گذرد. فراپارت در روز 7 جولای 2019 داوری دیدار فینال جام جهانی زنان (که به میزبانی کشور خودش برگزار می‌شد) میان دو تیم آمریکا و هلند را به عهده داشت تا بعد از مائوریس گیگ (1958) به نخستین داور فرانسوی تبدیل شود که قضاوت فینال جام جهانی (مردان و زنان) را به عهده داشته است.

از جمله دیدارهای مهم دیگری که فراپارت در عرصه فوتبال بانوان قضاوت کرده، می‌توان به فینال قهرمانی زیر 19 ساله های اروپا در سال 2012 (سوئد 1-0 اسپانیا) و نیمه نهایی یورو 2017 (هلند 3-0 انگلیس) اشاره کرد.

فراپارت که در سال 2009 و در 26 سالگی وارد لیست فیفا شد، با توانایی که از خود نشان داد توانست خیلی زود مرزهای فوتبال بانوان را پشت سر گذاشته و قضاوت در فوتبال مردان را نیز تجربه کند. او دو سال بعد، در سال 2011 مجوز قضاوت در چمپیونات ناسیونال (سطح سوم فوتبال فرانسه) را کسب کرد و در فصل 12-2011 این مسابقات، 16 مسابقه را سوت زد. 

سال 2014 را شاید بتوان نقطه عطف کارنامه فراپارت قلمداد کرد. در این سال، نام او در بین داوران لیگ 2 فرانسه قرار گرفت و به نخستین زنی تبدیل شد که مجوز قضاوت در سطح دوم فوتبال مردان فرانسه را کسب کرده است. فراپارت در نخستین تجربه اش، در روز 8 آگوست 2014 و در هفته دوم لیگ دو، بازی دو تیم نیور و برست را سوت زد و در جریان تساوی بدون گل دو تیم، 2 کارت زرد هم نشان داد. 

فراپارت در ادامه همان فصل (15-2014) فرصت حضور در رقابت های جام حذفی فرانسه را نیز کسب کرد و در روز 3 ژانویه 2015، دیداری از دور اول رقابت ها میان لومان و تور را سوت زد؛ دیداری که با برتری 3-1 تور همراه شد. فراپارت یک فصل بعد، قضاوت یکی دیگر از دیدارهای تور، این بار در جام اتحادیه فوتبال فرانسه را هم به عهده داشت و تور این بار هم با قضاوت فراپارت، با برتری 2-0 مقابل سوشو از مرحله دوم جام صعود کرد. 

بعد از گذراندن چند فصل در لیگ 2، در آپریل 2019 اعلام شد که فراپارت به زودی به نخستین داور زن رقابت های لیگ یک فرانسه تبدیل خواهد شد. این اتفاق سرانجام در 28 آپریل 2019 رخ داد و او قضاوت دیداری از هفته سی و چهارم لیگ یک فرانسه میان دو تیم آمیان و استراسبورگ را به عهده داشت. فراپارت در آن مسابقه (دیداری که سامان قدوس 12 دقیقه به میدان رفت) به 4 بازیکن دو تیم کارت زرد نشان داد.

این مسابقه پایان کار فراپارت در فصل 19-2018 لیگ یک نبود و او دو هفته بعد، تساوی 1-1 نیس و نانت در هفته سی و ششم را هم سوت زد. نام فراپارت به لیست داوران تمام وقت لیگ یک برای فصل 20-2019 رسیده تا به این ترتیب او در فصل پیش رو، قضاوت های بیشتری در لیگ یک را انجام دهد. حضور در لیگ یک، احتمالا پایانی بر حضور او در سطح سه (57 بازی قضاوت شده) و کمرنگ شدن حضور او در لیگ 2 (76 بازی قضاوت شده) خواهد بود. 

او تاکنون همان یک بازی مورد اشاره در جام اتحادیه را سوت زده و آمار خود را در جام حذفی، به عدد 6 رسانده است؛ آماری که قطعا در فصل 20-2019 و با حضور او در فهرست داوران لیگ یک ارتقا خواهد یافت.

فراپارت به زودی به نخستین بانویی تبدیل خواهد شد که قضاوت در دیداری مهم در تورنمنت های معتبر یوفا را عهده دار شده است؛ اما او نخستین بانویی نیست که دیداری از فوتبال مردان در رقابت های تحت نظر یوفا را سوت زده است. پیش از او نیکول پتیگنات، داور بازنشسته شده سوئیسی که سابقه قضاوت در فینال جام جهانی زنان 1999 را هم در کارنامه دارد، در فاصله سال های 2004 تا 2009، دو بازی در رقابت های انتخابی جام یوفا را قضاوت کرده است.

پتیگنات ابتدا در فصل 05-2004 در دور دوم مقدماتی جام یوفا بازی تیم های استابک نروژ و هاکا فنلاند را سوت زد و در ادامه، در فصل 09-2008، دیداری در دور اول مقدماتی جام یوفا میان استریمور جزایر فارو و منچسترسیتی را قضاوت کرد. 

بعد از حضور بیبیانا اشتاینهاوس در رقابت های بوندسلیگا در سال 2017، اکنون فراپارت گوی سبقت را از او ربوده و قضاوت در دیداری قاره ای تحت نظر یوفا را به عهده خواهد داشت. شاید انتخاب یوفا، نشانه روشنی از آغاز دورانی تازه در قضاوت بازی های فوتبال باشد.

7712

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *