عمق ترکیب چلسی در فصلی که پنجره های نقل و انتقالاتی این تیم بسته بوده، عجیب به نظر می‌رسد.

به گزارش وبسایت نود، اعلام خبر محرومیت چلسی از دو پنجره نقل و انتقالاتی به دنبال نقض قوانین نقل و انتقالات بازیکنان زیر 18 سال در روز 22 فوریه 2019، شوک بزرگی را به هواداران این تیم وارد کرد. 

این اتفاق در شرایطی رخ می‌داد که چلسی توانسته بود در ژانویه 2019 یکی از بزرگترین استعدادهای بازار نقل و انتقالات را جذب کرده و کریستین پولیسیچ را با انتقالی 57.6 میلیون پوندی به استمفوردبریج بیاورد. قطعی کردن این انتقال در زمستان شاید در ابتدا خیلی مهم نبود اما اعلام خبر محرومیت چلسی در ماه میلادی بعدی، اهمیت این انتقال را دو چندان می‌کرد. 

فیفا در می 2019 فرجام خواهی چلسی را رد کرد و این محرومیت را (تابستان 2019 و زمستان 2020) به قوت خود باقی گذاشت تا این سوال برای هواداران پیش بیاید که چه کسی قرار است بعد از خروج مائوریتسیو ساری از چلسی، در چنین شرایطی سکان هدایت این کشتی طوفان زده را به دست گیرد. 

پاسخ این سوال، برترین گلزن تاریخ آبی های لندن بود. فرانک لمپارد در چهارمین روز از جولای 2019 با قراردادی 3 ساله هدایت چلسی را به دست گرفت تا بعد از گلن هادل (1993 تا 1996) به نخستین سرمربی انگلیسی چلسی در بیش از دو دهه تبدیل شود. (بدون در نظر گرفتن مربیان موقت)

اما لمپارد با چه امیدی هدایت چلسی را به عهده گرفته است؟ آیا ترکیب چلسی آنقدر عمق دارد که بتواند این دوران سخت را به سلامت بگذراند؟ در ادامه قصد داریم نگاهی به ترکیب چلسی و بازیکنان جانشین این تیم بیندازیم.

ترکیب چلسی در این فصل را دو گروه از بازیکنان تشکیل خواهند داد: دسته اول بازیکنانی هستند که از قبل در این باشگاه حضور دارند که البته می‌توان متئو کواچیچ را هم در همین رده جای داد. (چلسی قرارداد قرضی کواچیچ را در این تابستان با پرداخت 40.5 میلیون پوند به رئال مادرید دائمی کرد)

گروه دوم نیز که به سان بازیکنان جدید عمل خواهند کرد، تعداد اندکی از لشکر پرتعداد بازیکنان قرضی چلسی هستند که با نظر لمپارد، در این فصل به چلسی آمده و امیدوارند بتوانند خود را در اندیشه های سوپرفرانکی جای دهند. البته با در نظر گرفتن کریستین پولیسیچ، تعداد این بازیکنان به انگشتان یک دست خواهد رسید که نشان می‌دهد گروه اول، برتری عددی قابل توجهی در مقایسه با این گروه دارند.

می‌توان ترکیب اصلی چلسی تحت هدایت فرانک لمپارد را با آرایش 3-1-2-4 و با نفرات زیر پیش بینی کرد: کپا آریزابالاگا؛ سزار آزپیلیکوئتا، آنتونیو رودیگر، داوید لوئیز، مارکوس آلونسو؛ انگولو کانته، جورجینیو؛ راس بارکلی؛ کریستین پولیسیچ، ویلیان و اولیویه ژیرو.

به لطف سیاست های چلسی، شرایط به گونه ای رقم خورده که تک تک بازیکنان نام برده شده حداقل یک (در مواردی دو) جانشین دارند. اما سوال اصلی اینجاست که آیا این بازیکنان آلترناتیو، گزینه های مطمئنی در صورت نیاز خواهند بود؟

دروازه بان ذخیره چلسی برای سومین فصل متوالی، ویلی کابایرو خواهد بود. این آرژانتینی 37 ساله که بیش از 100 مسابقه در لالیگا انجام داده، فصل گذشته ذخیره مطمئنی برای کپا نشان داد. او در 9 مسابقه برای چلسی به میدان رفت و چلسی در این بازی ها تنها یک بار شکست خورد، در 5 بازی دروازه اش را بسته نگه داشت و مجموعا 7 گل دریافت کرد. 

در دفاع راس، کاپیتان آزپیلیکوئتا دو جانشین به نام های داویده زاپاکاستا و ریس جیمز خواهد داشت. زاپاکاستا یکی از یادگارهای دوران آنتونیو کونته است که علیرغم بازی های کم در لیگ برتر، در جریان قهرمانی چلسی در لیگ اروپا در 10 مسابقه به میدان رفت. جیمز 19 ساله بعد از گذراندن یک فصل درخشان در ویگان (که با حضور او در تیم منتخب فصل چمپیونشیپ هم همراه بود) به چلسی بازگشته و البته هنوز نمی‌توان از ادامه حضور او در این تیم مطمئن بود.

در قلب خط دفاعی برای رودیگر و لوئیز می‌توان دو جانشین معرفی کرد؛ آندریاس کریستنسن که در فصل دوم حضور کونته جایگاه مناسبی در ترکیب آبی ها داشت، زیر نظر ساری تنها 8 بازی در لیگ برتر انجام داد و همانند زاپاکاستا، بیشتر طعم حضور در بازی های لیگ اروپا را چشید. مدافع دانمارکی اکنون امیدوار است که با تغییر مربی، بتواند شرایط بهتری پیدا کند.

در کنار کریستنسن باید به نام کورت زوما هم اشاره کرد؛ بازیکنی که با بدشانسی، با آسیب دیدگی رباط صلیبی جایگاه خود را در ترکیب چلسی از دست داد و رفته رفته از ترکیب تیم دور شد. زوما دو فصل گذشته را به شکل قرضی در استوک سیتی و اورتون پشت سر گذاشته و اکنون امیدوار است در بازگشت به چلسی، شرایطی مشابه با فصل 16-2015 را تجربه کند.

در دفاع چپ، گزینه ذخیره مارکوس آلونسو، امرسون پالمیری است. امرسون 24 ساله در فصل گذشته 27 بازی انجام داد و بازیکن ثابت ساری در فینال های جام اتحادیه و لیگ اروپا بود. 

فرانک لمپارد اصلی ترین سرگیجه را در بخش هافبک دفاعی خواهد داشت؛ جایی که کانته و جورجینیو حضوری ثابت دارند و 4 بازیکن نیز منتظر لغزش این دو برای حضور در ترکیب هستند: متئو کواچیچ، دنی درینک‌واتر، روبن لوفتوس چیک و تیمو باکایوکو. شاید در بین این 4 بازیکن تمامی نگاه ها به باکایوکو باشد، بازیکنی که دو سال قبل با 40 میلیون پوند از موناکو جذب شد اما هرگز نتوانست انتظارات را برآورده کند. حضور قرضی او در میلان نیز شروعی ناامید کننده داشت اما رفته رفته بهتر شد و اکنون باید دید او با چه شرایطی به چلسی بازگشته است.

جلوی دو بازیکن دفاعی، راس بارکلی باید خود را آماده رقابتی جدی با میسون مانت کند. ستاره 20 ساله دربی کانتی در فصل نزدیک شدن این تیم به لیگ برتر، اکنون برای دومین فصل متوالی شاگرد فرانک لمپارد خواهد بود؛ اما این بار به جای دربی و چمپیونشیپ، مانت باید خود را برای بازی های چلسی در لیگ برتر و لیگ قهرمانان آماده کند. بهترین بازیکن رقابت های قهرمانی زیر 19 ساله های اروپا در سال 2017، از 6 سالگی در چلسی حضور داشته و در میانه های جولای با امضای قراردادی جدید و 5 ساله، تعهد خود به آبی های لندن را نشان داده است.

در دو سمت خط حمله و جایی که انتظار می‌رود پولیسیچ و ویلیان جایگاه های ثابت را در اختیار داشته باشند، پدرو، کالوم هادسون اودوی و کندی رقابت جذابی را برای حضور در ترکیب خواهند داشت. پدرو که در ساعات اخیر با گل حیرت انگیز خود در برابر ردبول سالزبورگ در کانون توجهات قرار گرفته، یکی از بازیکنان با سابقه چلسی محسوب می‌شود و در آستانه آغاز پنجمین فصل خود در پیراهن آبی هاست. پدرو در این 4 فصل، هرگز کمتر از 40 بازی در طول یک فصل انجام نداده و نباید انتظار داشت کریستین پولیسیچ جایگاه او را به آسانی در اختیار گیرد.

کندی بعد از یک فصل حضور قرضی در نیوکاسل به چلسی بازگشته و هادسون اودوی نیز اگرچه هنوز قرارداد جدیدی با چلسی به امضا نرسانده، اما از دورانی که در یک قدمی ترک چلسی و پیوستن به تیمی نظیر بایرن مونیخ قرار داشت هم فاصله گرفته است. مزیت اودوی و کندی نسبت به ویلیان، سن کمتر آن هاست که دست لمپارد را برای استراحت دادن به وینگر برزیلی بازخواهد گذاشت.

در پست مهاجم مرکزی، اولیویه ژیرو دو ذخیره خطرناک خواهد داشت. تامی آبراهام به عنوان دومین گلزن برتر فصل 19-2018 چمپیونشیپ به چلسی آمده و پیراهن شماره 9 را هم دریافت کرده است؛ شماره ای که البته چندان هم به مهاجمان سال های اخیر چلسی روی خوش نشان نداده است. میچی باتشوایی نیز که 18 ماه اخیر را در 3 تیم مختلف سپری کرده (دورتموند، والنسیا و کریستال پالاس) اکنون دوباره به لندن آمده و با به ثمر رساندن 2 گل در بازی های پیش فصل چلسی، حضور خود را اعلام کرده است.

4 برد، یک تساوی و یک شکست، کارنامه امیدوارکننده تیم لمپارد در بازی های پیش فصل 20-2019 بوده است (پیش فصل چلسی شنبه و با دیداری مقابل بوروسیا مونشن‌گلادباخ خاتمه خواهد یافت). اما هنوز هم علامت سوال های زیادی پیرامون تیمی وجود دارد که در تابستان، ستاره ای مثل ادن هازارد را از دست داده است. 

چلسی اکنون به عنوان تیم قهرمان لیگ اروپا، در سید یک لیگ قهرمانان اروپا قرار گرفته و شاید حضور در این سید کار این تیم را در مرحله گروهی با چالش خاصی مواجه نکند. چلسی از نظر تعداد بازیکن با محدودیتی مواجه نشده (به طوری که برای مثال این تیم با فروش آلوارو موراتا به اتلتیکومادرید و ادامه حضور قرضی ویکتور موزس در فنرباغچه موافقت نمود) اما آیا عمق اسکواد چلسی به اندازه ای قوی هست که دست فرانک لمپارد را در مقاطع حساس فصل در پوست گردو نگذارد؟ گذر زمان پاسخ بهتری به این سوال خواهد داد.

7712

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *